fbpx

אז מה זה בכלל "חוסן"?

"המזהה גדולה, בגדולתו מזהה"

מיקי ברקל

סוגי החוסן השונים

חוסן מנטלי-רגשי
היכולת להערך מראש למצבי חיים בלתי צפויים ולסגל טכניקות התמודדות שיאפשרו לאדם להתגמש, להתנהל נכון ולחזור לשגרת חיים רגילה ואף משופרת, חרף האתגרים והקשיים עימם התמודד.
חוסן ניהולי וארגוני
היכולת של הארגון להתגבר על אירועי הזמן ולשרוד לאורך זמן ולנצל בצורה מושכלת את המשאבים העומדים לרשותו, למינוף, לפיתוח, להתרחבות, באופן שיהוו רשת בטחון בתקופות של צורך. לרבות, שיפור תדמיתו המקצועית וקשריו על הסביבה בה הוא פועל.
חוסן תעסוקתי לשכירים
אטרקטיביות תעסוקתית , Employability, יכולת יזמית.
חוסן עסקי - לחברות
ב
חוסן עסקי - לעסקים קטנים
יצירת עסק הבנוי על יסודות חזקים המנוהלים היטב.
חוסן פיננסי
התנהלות פיננסית נבונה, הון אישי, ביטוחים, פנסיה.
חוסן בינאישי במערכות יחסים
אסרטיביות, חופש, היכולת לנהל מו"מ על עקרונותיך, לממש את יעדיך.
חוסן משפחתי
היכולת של התא המשפחתי, המצומצם והמורחב, להתמודד יחד עם אתגרי החיים, תוך קביעת יעדי הצלחה ושמירה על ערכים ותקשורת פתוחה בין כל חברה הקבוצה.
חוסן קהילתי
הקהילה כמסגרת רחבה של השפעה ויצירת בטחון לחברים בה, תוך יצירת מנגנוני השפעה והובלה, והצמחת מנהיגות צעירה ובוגרת.
חוסן חברתי
בטחון בערך העצמי, חופש מלחץ חברתי ומחרדה חברתית.
חוסן פיזיולוגי
כשירות גופנית, בריאות, אורח חיים בריא, עמידות פיסית.
הקודם
הבא

"קודם כל – כן!"

אמנו את עצמכם לקבל את המצב בחיוב ולשתף פעולה עם הסביבה

ד.פ.א

רכיבי החוסן

שלב א - הערכות ומניעה

כדי לצמצם מצבי חשיפה לפגיעויות, עלינו ללמוד ולאמץ לעצמנו הרגלים ולתרגל מנגנוני זהירות ועירנות בתחומי החיים השונים. הסוד הגדול בכל הקשור ליצירת חוסן ודרכי מניעה, הוא שהדרך עצמה, האימון עצמו, התרגול, כבר מחזקים את רוח האדם, גם אם לא התקיימה מניעה מוחלטת של הפגיעה. בעת תרגול תרחישי קיצון, אנו מלמדים את המוח לחשוב יצירתי ולהערך לאירועים בלתי צפויים. אנחנו לומדים לחשוב.

שלב ב - התמודדות ועמידות

זהו "רגע המבחן" של האדם ופה נמדדת רמת החוסן שלו. אם האדם עבר אימון ותרגול בשלבי המניעה המוקדמים, הרי שבשלב המשבר,אם בכל זאת יגיע, יהיו בידיו כבר כלים וטכניקות שיסייעו לו לנצח. על האדם לתפקד באופן שישמור על מסגרות החיים השונות שלו, לרבות אלה שאינן קשורות עם האתגר שעמו הוא מתמודד. תופעת "החיים הקורסים" יכולה להימנע על ידי אימון מקדים וליווי של מאמן מנוסה.

שלב ג - התאוששות וחזרה לשגרה

שלב ההתאוששות מהמשבר והחזרה לשגרה, הוא לרוב שלב קריטי שלא מקבל התייחסות ראויה. על פניו נראה כי הסערה חלפה. האדם עלול לאבד את המוטיבציה ואת האנרגיה להניע את חייו קדימה במלוא קיטור. רבים מדווחים על "סחיבה" של יום העבודה ושל החיים האישיים במעין אדישות. החיים הופכים להיות בינוניים וזכר אירועי העבר עלול ללוות את האדם וגרוע מכל, להוות גורם מכריע בהחלטותיו העתידיות.

טרגדיות נוצרות כש"אף פעם זה לא יקרה"
פוגש את "תמיד יש פעם ראשונה".

מה עלול לקרות לנו אם לא נפתח
את החוסן שלנו?

ככל שמתקיימים יותר משברים בחיי האדם, בו זמנית, כך יורדים סיכויי ההצלחה שלו בהתמודדות. אם רמות החוסן של האדם גבוהות, והוא מתורגל ושולט בטכניקות המתאימות, יכול האדם להעלות באופן משמעותי את סיכוייו להתמודדות.

במיוחד במצבי משבר, אנו נוטים להגיב בצורה קיצונית וחווים את העולם "בשחור ולבן". זה קשור במנגנוני השרדות שקיימים בנו משחר ההסטוריה. אולם, ככל שנהיה מסוגלים להרחיב את ההסתכלות שלנו על המציאות, להיות מסוגלים לראות את המצב מעיניו של מי שנתפס בעינינו כ"צד הפוגע", נצליח לאזן את רמות הרגש הגבוהות ולתפקד באופן שישמור אותנו במיקוד ובשליטה על חיינו. התפרצויות והאשמות הדדיות, במצבי משבר ולחץ, עלולות להביא אותנו למצב של אובדן והרס של מערכות יחסים משפחיות ואחרות, לרבות יחסים במקום העבודה, יחסים זוגיים וכו', כתוצאה מחוסר יכולת להרחיב את זוויות הראיה ולאמוד נכון את האירועים שקורים לנו וסביבנו.

החוויות החיוביות והשליליות של האדם קובעות את הדרך בה האדם מתרגם את המציאות שלפניו, לטובתו או לרעתו. אם פירש האדם את הדברים לטובתו, הרי שהוא יפעל ברמות חוסן גבוהות בחייו ומן הסתם יזכה להצלחות. אם פירש האדם את המציאות לרעתו, או אז, הוא עלול לייצר לעצמו "כדור שלג" של אירועים שליליים שעלולים לפגוע בו באופן ישיר.

חוסר יכולת לחוש בטחון ואושר, בשל החשש המתמיד ש"הנה משהו עומד לקרות לנו". כאשר רמות החוסן שלנו גבוהות, אנו סומכים על היכולת שלנו לצאת מכל מצב ואף מתרגשים לפני כל ניסיון שכזה ורואים בו הזדמנות אמיתית לצמיחה ולשינוי.

"בואו נסכים שלא תמיד נסכים על כל דבר ולכן, 

עלינו רק להסכים על הדרך בה נצלח את אי ההסכמה הבאה".

ד.פ.א

סוגי הפגיעויות

פגיעה טראומטית : 
מכה נקודתית ועוצמתית. בפגיעות כזו, קל יותר לטפל, שכן היא גלויה, נראית לעין ברוב המקרים והאדם החווה אותה, מודע לשינוי הקיצוני שחייו עוברים.

פגיעה כרונית :
מתפתחת באופן איטי וסמוי מהעין, עד לנקודת פריצה. זו הפגיעות המסוכנת יותר עבור האדם. המערכות הולכות וקורסות לאדם, לעיתים אף המערכות הגופניות, החיים הופכים לקשים בעיניו, ההתמודדיות למעמסה של ממש, והוא חי ומתפקד במצב "נפיץ" מבלי שהוא מודע לכך אפילו.

"הדרך עצמה, האימון והתרגול, כבר מחזקים את האדם, גם אם לא התקיימה מניעה מוחלטת של הפגיעה".

ד.פ.א

אם נמאס לכם להפגע שוב ושוב
ואתם מבינים שהגיע הזמן לבחון התנהלות אחרת,  כזו שתחזק אתכם ממשבר למשבר ולא תחליש אתכם… אני מציעה לכם למלא את פרטיכם ולשלוח אליי: 

לפרטים ויצירת קשר, מלאו פרטיכם או צרו עמי קשר

אורית  050-3337215
[email protected]

סגירת תפריט